A pálinka hatása a magas vérnyomásra
Mi tagadás, mint az egyik legnépszerűbb és leglegendásabb magyar szeszes ital, szinte magától értetődő, hogy a pálinka körül rengeteg tévhit kering, és nagyon sok makacs mítosz téveszti meg a gyanútlan fogyasztót. Ideje szembenézni a makacs tényekkel, például hogy milyen a hatással van a pálinka a magas vérnyomásra. Annyit elárulunk: sok jó hírrel nem tudunk szolgálni.
Legutóbb sokat foglalkoztunk az ágyas pálinkákkal és az igazi pálinkák alkoholtartalmával, most itt az ideje, hogy szót ejtsünk az ismert élettani hatásairól is.
Honnan ered, hogy a pálinka egészséges?
Különösen a falun volt régebben szokás, hogy reggel egy kupica pálinkával kezdték a napot a kemény kétkezi munkát végző emberek. Egészséges voltát hangsúlyozták, ami abból állt, hogy reggel üres gyomorra megettek egy szelet kenyeret, s ittak rá egy pálinkát. Majd elvégezték a munkát az istállóban, s utána jóízűen tudtak reggelizni, mert a hajnali pálinkázás ehhez jó alapot teremtett. Ma már tudjuk, hogy ez nem igaz, maximum az okokat akarták megszépíteni: az étvágyat meglehet felkelti a pálinka, de az alkohol kifejezetten rossz hatással van az emésztésre, abban éppenhogy gátolja a gyomrot a munkában.
A magyarok leginkább szociális összejövetelek alkalmával fogyasztanak pálinkát. A családi események, a vendégség, a baráti koccintások, az ünneplés a legjellemzőbb helyzetek a pálinka elfogyasztására.
Több közvéleménykutatás is alátámasztotta, hogy a 18–39 éves korosztály közel fele fogyaszt legalább alkalmanként pálinkát. Ijesztő adat, hogy különleges gyümölcsös aromája mellett többen érvként említik a szervezetre gyakorolt kedvező hatását is. A pálinkát legalább alkalmanként fogyasztók 37%-a gondolja úgy, hogy kis mennyiségben jót tesz az egészségünknek, további 28%-uk pedig alkalmasnak találja a fogfájás, gyomorfájás és torokfájás csillapítására.
A pálinka gasztronómiai, élvezeti és hagyományainkba illő szerepét nem lehet eléggé magasztalni és hangsúlyozni. De jótékony hatását az egészségre felelőtlenség népszerűsíteni, a tények ugyanis azt támasztják alá, hogy a pálinka orvosilag legjobb esetben is pusztán “nem árt”, kedvező hatásai pedig inkább placebo jellegűek.
A pálinka hatása a magas vérnyomásra
Az alkoholok, és így a pálinka hatását a magas vérnyomásra szerencsére sokan vizsgálják. Összességében elmondható, ha egyszerre elfogyasztunk például két-három pálinkát, egész biztosan emelkedik a vérnyomásunk - minél rendszeresebben tesszük ezt, annál biztosabbak lehetünk a stabil emelkedéssel hosszú távon. Az eleve magas vérnyomástól szenvedőknek különösen óvatosnak kell lenniük, ismerniük kell a még nagyjából kockázatmentes mennyiséget.
A 65 évesnél fiatalabbaknak egy napon ez maximum 2X4 cl lehet, 65 év felettieknek egy pohár, maximum 4 cl pálinka. Különösen körültekintőnek kell lenni, ha vérnyomás-csökkentő gyógyszert szed valaki, ilyenkor a pálinkázás növeli a mellékhatások előfordulását. Ne dőljünk be azoknak a cikkeknek és tévhiteknek, amik az alkohol vérnyomáscsökkentő hatását hangsúlyozzák!
A magas kalóriatartalom mellett a pálinka jobban igénybe veszi a szervezetet is. Annyi igazság van azért, hogy a mérsékelt, ritka alkoholfogyasztás oldja a feszültséget, ezáltal közvetve befolyással lehet jótékonyan a vérnyomásra-
A tanulság tehát: legyünk mértékletesek és fogyasszunk inkább kevesebb, de kizárólag jó minőségű pálinkát a megfelelő alkalmakkor!