A webhely cookie-kat használ a működéshez, a felhasználói élmény javítására és személyre szabott ajánlatok készítésére. Tájékoztató az Adatkezelési nyilatkozatban a lap alján.

Itt vagyunk jó helyen - interjú Lelovits Tamással

“Jó helyre születtünk” jelenti ki határozottan Lelovits Tamás, amit felesége, Erdélyi Eszter megerősít még azzal, hogy “itt vagyunk jó helyen”. Nemcsak emberre és hivatására, de némi áthallással a szőlőültetvényeikre is gondolhatunk. A mindent meghatározó terroirra, a borban megjelenő termőhelyi adottságokra, a különböző dűlők egyediségét előtérbe helyező, gyümölcsös, szerethető boraikra. A Lelovits pincészet igazi családi vállalkozás, alapítóik ugyanazzal a töretlen lelkesedéssel beszélnek róla, mintha az első évjáratot kóstolnánk.

A eredetileg informatikai pályára készülő Tamás sok villányi borásszal ellentétben nem született bele a borkészítésbe, nem terelte szülői örökség és ösztökélés a pincébe. Volt ugyan a családnak szűk egy hektárja, aminek gyümölcsét egy nagyobb termelőnek adták át, de Eszter és Tamás tudatos, érett és átgondolt döntése húsz évvel ezelőtt, hogy borászatot alapítanak, már más lépték volt.

És talán jól is van így. Nincs varázslat és titok, homályos legenda. Van helyette egy történet, ami odaadásról, következetességről, aprólékos munkáról és a befektetett energia jutalmáról szól. Kicsit vissza is adja az ember hitét a kemény, becsületes munka jól megérdemelt gyümölcséről. Mert már az első palack Lelovits borok is olyan közérthető nyelven beszéltek Villányról, amelyben a tisztelet mellett felbukkant a minőséghez való feltétlen ragaszkodás, és az őszinteség is. 

Ma tíz hektárról szüretelnek, a pincészet területei a Remete-, a Jammertal- és Ördögárok-dűlőkben találhatóak. Nagyharsányban a Várerdőben van egy kisebb terület, Kisharsányban a Boczor-dűlőben található még szőlő. A könnyedebb, tiszta tételek mellett Lelovitsék különösen jó érzékkel nyúlnak a komolyabb vörösborokhoz. Miközben remek kékfrankos, sauvignon, syrah árulkodik erről, azért a kiemelt tétel egyre inkább a cabernet franc. Villányról, cabernet francról és küldetésről beszélgettünk.

Egy mondatot kérlek, amiben összefoglalod, hogy mire törekszel a borászatban.

Mire másra törekedhetünk, minthogy megpróbálunk mindenhol a tökéletesre? Megőrzni a természet értékét amennyire lehet, és hozzá tenni annyit, amennyit hozzá tudunk tenni. A terroir megadja a bor egyediségét, a technológia pedig a piacképességet. Hetven százalékban az alapanyag határozza meg a végterméket. Ezért már a szőlőtermesztéskor arra kell koncentrálni, hogy milyen minőségű bort szeretnék, és annak megfelelően művelni az ültetvényt. A maradék harminc százalék a technológia, a hozzáértés és a tudás. 

Nem volt mindig egyértelmű, hogy borral fogtok foglalkozni. Mit jelent számotokra a bor?

A jó bor összehozza az embereket, kapcsolatokat teremt. Ezt mi is látjuk. Családi, baráti, üzleti kapcsolataink közül felsorolni is nehéz azokat, amiket a bornak köszönhetünk. Számomra az egyik legfontosabb szépsége a borászatnak az a változatosság, hogy ugyanaz a fajta más-más arcát mutatja egy másik borvidéken, sőt más-más arcát mutatja a különböző dűlőkben is. 

Amikor az első bort palackoztátok, még javában tombolt a cabernet sauvignon láz, de már érezhető volt a fajta korlátai Villányban. Az évek alatt szépen a franc került előtérbe. Hogyan látjátok most a helyzetét?

Évről-évre tapintható volt, hogy egyre növekvő az érdeklődés a cabernet franc iránt. Míg korábban a sauvignon volt a trónon, mára a franc átvette ezt a helyet. Annak ellenére van ez így, hogy még mindig sokan nem ismerik. Viszont kíváncsiak rá, keresik, meg akarják érteni, ismerni, hogy miben más, miért is olyan különleges itt Villányban, ami vele történik. Mi pedig ezért vagyunk itt. Hogy elmondjuk, hogy beszéljünk róla.

Jó érzékkel nyúltok a könnyedebb és komolyabb vörösborokhoz is, még az olyan Magyarországon nehezen megfogható fajtákhoz is, mint például a syrah. Hol a helye a franc-nak a borvidéki kínálatban?

Nagyon helytálló döntés volt, hogy Villány a cabernet franc-ot választotta zászlós bornak. Ez a terroir kifejezetten jó a franc-nak, nagyon jó minőségű és ráadásul egyedi borokat lehet belőle készíteni. Mivel kicsit korábban érik, megbízhatóan szüretelhető az éghajlaton, mi pedig egységesebb franc tudunk készíteni. Hatalmas potenciál van abban, hogy a különböző dűlőkre nagyon érzékeny. Különbséget lehet tenni franc és franc között, hol terem a Villányi borvidéken belül. Tehát nem túlzok, amikor azt mondom, hogy nagyon izgalmas út előtt állunk!

A cabernet franc villányi létjogosultságát sokszor azzal igazolják, hogy Franciaországot leszámítva máshol a világban nem mutatja ennyire szép arcát fajtaborként palackozva. Mi adja a classicus, premium és super premium kategóriában is készített Lelovits-franc-tok egyediségét?

Mi a gyümölcsösségben hiszünk, hogy a borainkra jellemző gyümölcsösség maradjon előtérben a franc-jaink esetében is. Ez bármely eredetvédelmi kategóriában lehetséges. Nm a nagy testet és az erős hordóhasználatot kergetjük. Újhordót használunk, de visszafogottan játszunk. Pont a játékosságot akarjuk kiemelni, hogy a gyümölcsök, a savak, a pörkölt aromák harmóniában legyenek egymással, eltaláljunk egy ritka összhangot, és végül egy kedves, de magas beltartalommal rendelkező, mégis könnyedebb bort tudjunk tölteni a borfogyasztók poharába.

Van két házasítás, ami a szortiment csúcsborainak gerincét adja, ezeknél szintén cabernet franc az alap.

Mindkét gyermekünknek akartunk a születésük évéből 100-100 palack bort eltenni arra az időre, amikor felnőnek, gazdálkodjanak majd ők vele. Aztán úgy adódott, akkora volt az érdeklődés, hogy beadtuk a derekunkat, mindig elkészítettük ezeket a kiemelt tételeket. A cabernet franc és syrah alapra az Ákos küvé merlot-t, Adél pedig cabernet sauvignon-t kapott, és azt kell mondanom, a jellemük különbözősége nagyon megjelenik ebben az összeállításban. Elképesztő beltartalmi értékkel bírnak, és ezt nem elfogultságból mondom.

Csaknem egy emberöltő eltelt, mióta megalapítottátok a borászatot. Hol tart ma Villány? Hogyan érzitek magatokat benne?

Minden borvidéken más stílusú borok készülnek. Szeirntem a legfontosabb cél az, hogy mindig kihasználjuk a helyi adottságokat és egyediségeket. Megnézed az Alföldet, csodálatos reduktív fehérborok és rozék kerülnek palackba. Megnézzük Tokajt? A tokaji borokról nem kell beszélni. Itt Villányban is megvannak azok a lehetőségek, amelyek megsokszorozhatók. Az éghajlat melegedik, ami új lehetőségeket nyit. Van, hogy már a telepítésnél is észnél kell lenni, mert azok a dűlők, amik régebben alul voltak értékelve, ma már kiváló területnek számítanak nemcsak egy oportónak, de más fajtáknak is.


Mi az a Fókuszban a pincészet sorozat?

A Fókuszban a pincészet sorozat ideje alatt kiemelten foglalkozunk az adott pincészettel és boraival. Nem egyszerűen egy akcióról van szó, hiszen annak érdekében, hogy a borkedvelők minél jobban megismerhessék az embert, aki a borok mögött van, riportot készítünk, kisfilmet és fotósorozatot is. A személyes élmény érdekében kóstolót, közönségtalálkozót is szervezünk: ezekről friss információkkal Facebook oldalunkon szolgálunk. 

Természetesen nem maradnak el a kedvezmények sem, hiszen a Pannon Borbolt webáruházban, a Pannon Borbolt Raktáráruházban, az Eleven vinotéka & bárban is jelentős árengedménnyel kóstolhatók meg az aktuális pincészet borai. Nemcsak a Pannon Borbolt üzleteiben kerül reflektorfénybe a borászat, hiszen partnereinknek, éttermeknek, kávézóknak és hoteleknek egyedi betétlapot és borokat ajánlunk ki.