Forralt bor készítése vörösborból
Forralt bort bárki tud készíteni. Jó forralt bort viszont már annál kevesebben. Ha korábban még nem próbálkoztunk, vagy nincsen a birtokunkban féltve őrzött családi recept, akkor a Pannon Borbolt most segíteni fog, megosztjuk olvasóinkkal munkatársaink közkedvelt borkoktéljait.
Néhány általánosan igaz aranyszabályt már összegyűjtöttünk a forralt bor készítéssel kapcsolatban, de most itt az idő, hogy konkrét, kipróbált és letesztelt recepteket is adjunk a legnépszerűbb forralt borral, a vörösborból készült italokkal kapcsolatban.
Nem lehet eléggé ismételni, csak jó minőségű bort használjunk fel! Forralt bornak lehet még olyan bort is választani, ami kicsit túl van már a legszebb arcán, de még tiszta, jóívású és szép beltartalommal bír.
A kardamomos elegáns
„Aki szereti a különleges, lágy forralt bor, aminek van egy hűs eleganciája forró állapotában is, vagy le akarja nyűgözni a vendégeit, annak jó szívvel ajánlom. Izgalmas, visszafogott és harmonikus, olyan hozzávalókkal, amit nehezen lehet azonosítani!” (Zoli bevált receptje)
Ennek a forralt bornak a lelke a kardamom, édességek, desszertek és sütemények különleges fűszere, mi kávéba is szoktunk rakni belőle. Legjobb, ha egészben, hüvelyesen és a zöld változatot szerezzük be keleti fűszeres boltokból. Eléggé sok jótékony hatása van, hiszen serkenti a szívizmok működését, javítja az emésztést, köhögéscsillapító hatása is van, de a rossz emésztés, fejfájás ellen is jó.
- 1 üveg száraz vörösbor (könnyed portugieser, esetleg kékfrankos)
- 4 dl víz
- 3 evőkanál barnacukor
- 1-2 db csillagánizs
- 10 szem kardamom
- 1 (bergamot) narancs vagy lime
A hozzávalókat öntsük össze, melegítsük, de forrni ne hagyjuk. A kardamomot megtörhetjük kicsit, de fogyasztás előtt szűrjük le a forralt bort. Én a narancsot bele szoktam facsarni. A legjobb, ha beszerezhető az Earl Grey teák ízesítésére használt bergamot narancs, de a lime is tökéletesen tud működni. Kicsit lágyabb, mint az átlagos forralt bor, de azért veszélyesen itatja magát.
A csodatevő gyógyital
„Nem számít, hogy mennyire megfázol az egész napos standolás miatt az adventi vásárban, ettől a bortól már egy pohár is kigyógyít a nyavalyából.” (Eszter tuti gyógyfőzete)
A Kínából származó gyömbér csípős, kesernyés ízű fűszer. Kitűnő gyomorerősítő, étvágyjavító, emésztést elősegítő hatása miatt kedvelik. Megfázás ellen tökéletes, felmelegít és elkergeti a betegséget az emberből.
- 1 üveg száraz vörösbor (kadarka, könnyed merlot)
- 2,5 dl víz
- 3 evőkanál méz
- 10 db szegfűszeg
- 2-3 szem szegfűbors
- 1 hüvelykujjnyi gyömbérgyökér
- 1 rúd fahéj
Hozzávalókat lábosba, melegítsük, de forralás előtt húzzuk le a tűzről, és fedővel lefedve hagyjuk kihűlni. Az erősségét a gyömbérrel tudjuk szabályozni: nagyobb darabokra vágva kevésbé lesz csípős, reszelve pedig kiűzi a gonoszt is az emberből.
A nagyágyú arisztokrata
„Nehéz, édeskés, testes forralt bor, sűrű és ínycsiklandó: nem lehet neki ellenállni. Több olyan emberrel is találkoztam, aki nem szerette a forralt bort, de ezt megkóstolta, és teljesen beleszeletett.” (Barna boros tippje, csak komoly játékosoknak)
- 1 üveg száraz vörösbor (cabernet sauvignon v. cabernet franc)
- 3 dl víz
- 1 rúd vanília
- 15-20 dkg aszalt gyümölcsök (vörösáfonya, szilva, barack, stb.)
- 10-20 dkg füge és/vagy datolya
- 5 cl fűszeresebb rum
Nincs nagy titok, melegítsük, ne forraljuk, az aszalványokat egy nappal hamarabb beáztathatjuk a borba. A rumot a végén adjuk hozzá, miután lehúztuk a tűzhelyről. A szárított gyümölcsöket érdemes átmosni használat előtt, hogy szép, áttetsző bort kapjunk.