Gizella Pince
A Tokaji borvidék egyik dinamikusan fejlődő borászata a Gizella Pince, ez az ízig-vérig családi léptékben gondolkodó és a legmagasabb minőségű borokat készítő borászat. Őszinte, emberi és irigylésre méltó az a természetesség, ahogy a borokhoz nyúlvak: tiszteletben tartva a hagyományokat, de közben a jövőbe tekintve.
Nem hiába vallja Szilágyi László borász tulajdonos, hogy “folyamatos megújulásban vagyunk”. Működésüket alapjaiban határozza meg az az önbizalom, hogy hisznek a régió kiváló adottságaiban. Erre a szilárd alapra építve tanulnak, fejlesztenek, fejlődnek.
A Gizella Pince a fenntartható gazdálkodás alapelveit követve az agrárkörnyezet gazdálkodási programnak megfelelően műveli a szőlőit. A birtok mérete 19 hektár, 12 dűlőben és 3 településen: Tarcalon a Szil-völgy, Bige, Deák, Barát, Bajusz, Dobai és Lestár Bodrogkeresztúron a Kastély, Dereszla és Medve Mádon a Bomboly és a Szent Tamás.
Szilágyi Laciék a 2005-ös generációváltást követően a nagymamáról elnevezett borászatot több lépésben növelték, területeket vásároltak, intenzíven foglalkoztak a dűlős, termőhelyet bemutató borok készítésével.
Termesztett szőlőfajtáik a 2021-es telepítésekkel bezárólag 62% furmint, 31% hárslevelű és 7% sárgamuskotály: a borvidék tradicionális szőlőfajtái. A Gizella szőlészeti csapatát Béla bácsi vezeti, és évről-évre ugyanazok a szakképzett asszonyok dolgoznak velük.
Mint a világ egyik legjobb természetes édes boros borvidéken tevékenykedő borászat, a száraz borok mellett nagy hangsúlyt fektetnek a szamorodni és az aszú borokra is. Két helyszínen készülnek a borok, a kis tételek és az édes borok a Tokajban található, hegybe vájt és riolit tufával boltozott pincében, a nagyobb tételek a Bodrogkisfaludi közösségi borászatban Laci személyes felügyelete mellett.
A borászat egyik kiemelt projektje a tarcali Szil-völgy dűlő rekonstrukciója. A dűlő első említése 1612-ből származik, újkori történetét a pince 2009-től írja tovább a parcellák megvásárlásával és újratelepítésével.